ZCC ZTD05-1.687"-XP1.50"-SP14-02 1.687" Dia Square Insert Drill
Part Number: ZCC4340000507
SKU: 1155560
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ZCC ZTD05-1.687"-XP1.50"-SP14-02 1.687" DIA SQUARE Insert DRILL Multi Insert Drill High Speed Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 12.9600 329.18MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.6875 42.86MM - 1-11/16
Flute Length 8.6300 219.20MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.6875 42.86MM - 1-11/16