ZCC ZTD05-1.063"-XP1.00"-SP07-02 1.063" Dia Square Insert Drill
Part Number: ZCC4340000493
Description
ZCC ZTD05-1.063"-XP1.00"-SP07-02 1.063" DIA SQUARE Insert DRILL Multi Insert Drill High Speed Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MICHIGAN
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.5800 217.93MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0625 26.99MM - 1-1/16
Flute Length 5.5100 139.95MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0625 26.99MM - 1-1/16