ZCC ZTD05-1.031"-XP1.00"-SP07-02 1.031" Dia Square Insert Drill
Part Number: ZCC4340000492
Description
ZCC ZTD05-1.031"-XP1.00"-SP07-02 1.031" DIA SQUARE Insert DRILL Multi Insert Drill High Speed Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.4200 213.87MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0313 26.19MM - 1-1/32
Flute Length 5.3500 135.89MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0313 26.19MM - 1-1/32