ZCC ZTD05-0.500"-XP0.75"-SP05-02 0.500" Dia Square Insert Drill
Part Number: ZCC4340000476
Description
ZCC ZTD05-0.500"-XP0.75"-SP05-02 0.500" DIA SQUARE Insert DRILL Multi Insert Drill High Speed Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MICHIGAN
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.3300 135.38MM
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flute Length 2.7000 68.58MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5000 12.70MM - 1/2