ZCC ZTD04-1.875"-XP1.50"-SP14-02 1.875" Dia Square Insert Drill
Part Number: ZCC4340000549
Description
ZCC ZTD04-1.875"-XP1.50"-SP14-02 1.875" DIA SQUARE Insert DRILL Multi Insert Drill High Speed Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 12.0300 305.56MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.8750 47.63MM - 1-7/8
Flute Length 7.7000 195.58MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.8750 47.63MM - 1-7/8