ZCC ZTD04-1.468"-XP1.50"-SP11-02 1.468" Dia Square Insert Drill
Part Number: ZCC4340000541
Description
ZCC ZTD04-1.468"-XP1.50"-SP11-02 1.468" DIA SQUARE Insert DRILL Multi Insert Drill High Speed Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 10.0100 254.25MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4688 37.31MM - 1-15/32
Flute Length 6.0700 154.18MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.4688 37.31MM - 1-15/32