ZCC ZTD04-1.437"-XP1.50"-SP11-02 1.437" Dia Square Insert Drill
Part Number: ZCC4340000420
Description
ZCC ZTD04-1.437"-XP1.50"-SP11-02 1.437" DIA SQUARE Insert DRILL Multi Insert Drill High Speed Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.8800 250.95MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4375 36.51MM - 1-7/16
Flute Length 5.9400 150.88MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.4375 36.51MM - 1-7/16