ZCC ZTD04-1.375"-XP1.50"-SP11-02 1.375" Dia Square Insert Drill
Part Number: ZCC4340000362
Description
ZCC ZTD04-1.375"-XP1.50"-SP11-02 1.375" DIA SQUARE Insert DRILL Multi Insert Drill High Speed Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.6300 244.60MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3750 34.93MM - 1-3/8
Flute Length 5.7000 144.78MM
Dia Deep 4.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.3750 34.93MM - 1-3/8