ZCC ZTD03-1.594"-XP1.50"-SP11-02 1.594" Dia Square Insert Drill
Part Number: ZCC4340000524
Description
ZCC ZTD03-1.594"-XP1.50"-SP11-02 1.594" DIA SQUARE Insert DRILL Multi Insert Drill High Speed Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.9200 226.57MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.5938 40.48MM - 1-19/32
Flute Length 4.9800 126.49MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.5938 40.48MM - 1-19/32