ZCC ZTD03-1.562"-XP1.50"-SP11-02 1.562" Dia Square Insert Drill
Part Number: ZCC4340000523
Description
ZCC ZTD03-1.562"-XP1.50"-SP11-02 1.562" DIA SQUARE Insert DRILL Multi Insert Drill High Speed Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.8200 224.03MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.5625 39.69MM - 1-9/16
Flute Length 4.8800 123.95MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.5625 39.69MM - 1-9/16