ZCC ZTD03-1.406"-XP1.50"-SP11-02 1.406" Dia Square Insert Drill
Part Number: ZCC4340000521
Description
ZCC ZTD03-1.406"-XP1.50"-SP11-02 1.406" DIA SQUARE Insert DRILL Multi Insert Drill High Speed Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MICHIGAN
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.3500 212.09MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4062 35.72MM - 1-13/32
Flute Length 4.4100 112.01MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.4062 35.72MM - 1-13/32