ZCC ZTD03-0.875"-XP1.00"-SP07-02 0.875" Dia Square Insert Drill
Part Number: ZCC4340000365
Description
ZCC ZTD03-0.875"-XP1.00"-SP07-02 0.875" DIA SQUARE Insert DRILL Multi Insert Drill High Speed Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.8900 149.61MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8750 22.23MM - 7/8
Flute Length 2.8200 71.63MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8750 22.23MM - 7/8