ZCC 1538SU08C-0600+0.015/+0.045 KDG303 0.2362 Dia Carbide Coolant Drill
Part Number: ZCC4410007191
SKU: 1155370
Call (262) 251-4020 for pricing
General Information
Shipping State MICHIGAN
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.7400 95.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2362 6.00MM
Flute Length 1.8900 48.01MM
Dia Deep 8.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating <48HRC Steel, Gray Iron, Stainless Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.2362 6.00MM