YG-1 TR808375HAR M8-1.00mm Cut Spiral Point Plug 4.0P-5.0P HSS Hardslick
Part Number: YG-TR808375HAR
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
M8 × 1.00MM Cut
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range
50% 90%
Closest drill
View this drill →
Description
YG-1 TR808375HAR M8x1.00MM Cut Spiral Point Plug 4.0P-5.0P HSS Hardslick D5 Metric Steel Hardslick Coating. Range: up to 37Rc. Excellent results on steel, stainless steel, nickel alloys and aluminum. Reduces galling and seizing
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type METRIC
Tap Style Cut Spiral Point
Tap Type Plug
Tap Chamfer 4.0P-5.0P
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.7200 69.09MM
Shank/Pilot Dia 0.3180 8.08MM
Flutes/Inserts 3
Thread Pitch 1.00MM
Thread Size M8
Tap Drill Range 0.2740 6.96MM - 0.2843 7.22MM