YG-1 T7B17500 M12-1.75mm Over Sized Plug Plug 4.0P-5.0P HSS Uncoated
Part Number: YG-T7B17500
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
M12 × 1.75MM Cut
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range
50% 90%
Closest drill
View this drill →
Description
YG-1 T7B17500 M12x1.75MM Over Sized Plug Plug 4.0P-5.0P HSS Uncoated GH11 +0.005" Metric Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type METRIC
Tap Style Over Sized Plug
Tap Type Plug
Tap Chamfer 4.0P-5.0P
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.3800 85.85MM
Shank/Pilot Dia 0.3670 9.32MM
Flutes/Inserts 3
Thread Pitch 1.75MM
Thread Size M12
Tap Drill Range 0.4008 10.18MM - 0.4189 10.64MM
Tap Square 0.2750
Performance & Capacity
Cut Rating <25HRC Steel, Stainless Steel
Performance Rating General Performance
Tolerances & Accuracy
Thread Limit GH11 +0.005"