YG-1 T6216142 No.3-56.00TPI Cut Spiral Point Plug 4.0P-5.0P HSS Steam Oxide
Part Number: YG-T6216142
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
No.3 × 56.00TPI Cut
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range
50% 90%
Closest drill
View this drill →
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type NF/UNF/UNEF
Tap Style Cut Spiral Point
Tap Type Plug
Tap Chamfer 4.0P-5.0P
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.8120 46.02MM
Shank/Pilot Dia 0.1410 3.58MM
Flutes/Inserts 2
Thread Pitch 56.00TPI
Thread Size No.3
Tap Drill Range 0.0803 2.04MM - 0.0850 2.16MM