WNT/Ceratizit 1170214800 1B0012-14800.h7.5XD.140.R02.HA.C95 Carbide Drill Coolant Thru 0.5827 14.80mm Dia 5.0x Dia Thru Coolant
Part Number: CER1170214800 ISO: 1B0012-14800.h7.5XD.140.R02.HA.C95
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Flute Direction LEFT
Coolant Type Through
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.2362 133.00MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Tool Dia 0.5827 14.80MM
Flute Length 3.2677 83.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Drill DOC 2.3937 60.80MM