WNT/Ceratizit 11017020 1B0042-02000.h7.16XD.135.R02.HA.B582 Carbide Drill Coolant Thru 0.0787 2.00mm Dia 16.0x Dia Thru Coolant
Part Number: CER11017020 ISO: 1B0042-02000.h7.16XD.135.R02.HA.B582
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Flute Direction LEFT
Coolant Type Through
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.3070 84.00MM
Tool Dia 0.0787 2.00MM
Flute Length 1.6535 42.00MM
Dia Deep 16.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 135°
Performance & Capacity
Drill DOC 1.5354 39.00MM