WNT/Ceratizit 1079309400 1B0042-09400.h7.12XD.135.R02.HA.B582 Carbide Drill Coolant Thru 0.3700 9.40mm Dia 12.0x Dia Thru Coolant
Part Number: CER1079309400 ISO: 1B0042-09400.h7.12XD.135.R02.HA.B582
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Flute Direction LEFT
Coolant Type Through
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.3779 162.00MM
Tool Dia 0.3700 9.40MM
Flute Length 4.7244 120.00MM
Dia Deep 12.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 135°
Performance & Capacity
Drill DOC 4.3307 110.00MM