WNT/Ceratizit 10787116 1B0001-11600.m7.5XD.140.R02.HA.B030 Carbide Drill Coolant Thru 0.4567 11.60mm Dia 5.0x Dia Thru Coolant
Part Number: CER10787116 ISO: 1B0001-11600.m7.5XD.140.R02.HA.B030
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Flute Direction LEFT
Coolant Type Through
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.6457 118.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Tool Dia 0.4567 11.60MM
Flute Length 2.7952 71.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Drill DOC 2.1259 54.00MM