WNT/Ceratizit 10787103 1B0001-10300.m7.5XD.140.R02.HA.B030 Carbide Drill Coolant Thru 0.4055 10.30mm Dia 5.0x Dia Thru Coolant
Part Number: CER10787103 ISO: 1B0001-10300.m7.5XD.140.R02.HA.B030
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Flute Direction LEFT
Coolant Type Through
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.6457 118.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Tool Dia 0.4055 10.30MM
Flute Length 2.7952 71.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Drill DOC 2.1259 54.00MM