WNT/Ceratizit 10786101 1B0001-10100.m7.3XD.140.R02.HA.B030 Carbide Drill Coolant Thru 0.3976 10.10mm Dia 3.0x Dia Thru Coolant
Part Number: CER10786101 ISO: 1B0001-10100.m7.3XD.140.R02.HA.B030
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Flute Direction LEFT
Coolant Type Through
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.0157 102.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Tool Dia 0.3976 10.10MM
Flute Length 2.1653 55.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Drill DOC 1.5748 40.00MM