WNT/Ceratizit 10710160 1A0120-16000.h7.5XD.118.R02.HA.B270 Carbide Drill Solid 0.6300 16.00mm Dia 5.0x Dia Non Coolant
Part Number: CER10710160 ISO: 1A0120-16000.h7.5XD.118.R02.HA.B270
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Non Coolant
Flute Direction LEFT
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.0078 178.00MM
Tool Dia 0.6300 16.00MM
Flute Length 4.7244 120.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 118°
Performance & Capacity
Drill DOC 3.1496 80.00MM