WNT/Ceratizit 1070111000 WTX-SPEED-VA.11,0.R.8D.IK.HA TI800 Carbide Drill Coolant 0.4331 11.00mm Dia 8.0x Dia Thru Coolant 1070111000
Part Number: CER1070111000 ISO: WTX-SPEED-VA.11,0.R.8D.IK.HA TI800
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Flute Direction LEFT
Coolant Type Through
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.3779 162.00MM
Tool Dia 0.4331 11.00MM
Flute Length 4.4881 114.00MM
Dia Deep 8.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 135°
Performance & Capacity
Drill DOC 3.7795 96.00MM