WNT/Ceratizit 10700180 1A0118-18000.h7.3XD.118.R02.HA.B270 Carbide Drill Solid 0.7087 18.00mm Dia 3.0x Dia Non Coolant
Part Number: CER10700180 ISO: 1A0118-18000.h7.3XD.118.R02.HA.B270
General Information
Shipping State New Jersey
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Non Coolant
Flute Direction LEFT
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.8425 123.00MM
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 2.4409 62.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 118°
Performance & Capacity
Drill DOC 2.1259 54.00MM