Widin SSTD0095 0.95mm Dia 118° Point 2 Flute 3XD Drill
Part Number: WIDSSTD0095 0.037 x 0.037 x 0.433 x 1.260
Description
WIDIN SSTD0095 Carbide Drill 0.95MM DIA 118° POINT 2 FLUTE 3XD DRILL Solid TiN Carbide Titanium nitride (TiN) coating is wear resistant, inert & reduces friction. Used on cutting tools punches etc improving tool life 2-10x over uncoated tools
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.2600 32.00MM
Shank/Pilot Dia 0.0374 0.95MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.0374 0.95MM
Length Of Cut 0.4330 11.00MM
Flute Length 0.4330 11.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 118°
Performance & Capacity
Cut Rating Aluminum, <25HRC Steel, Brass
Cut Dia Min 0.0374 0.95MM