Widin SSTD0085 0.85mm Dia 118° Point 2 Flute 3XD Drill
Part Number: WIDSSTD0085 0.034 x 0.034 x 0.394 x 1.181
Description
WIDIN SSTD0085 Carbide Drill 0.85MM DIA 118° POINT 2 FLUTE 3XD DRILL Solid TiN Carbide Titanium nitride (TiN) coating is wear resistant, inert & reduces friction. Used on cutting tools punches etc improving tool life 2-10x over uncoated tools
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.1811 30.00MM
Shank/Pilot Dia 0.0335 0.85MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.0335 0.85MM
Length Of Cut 0.3937 10.00MM
Flute Length 0.3940 10.01MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 118°
Performance & Capacity
Cut Rating Aluminum, <25HRC Steel, Brass
Cut Dia Min 0.0335 0.85MM