Widin SF510122 12.20mm Dia 140° Point 2 Flute 10XD Drill
Part Number: WIDSF510122
Description
WIDIN SF510122 Deep Hole Over 8Xd 12.20MM DIA 140° POINT 2 FLUTE 10XD DRILL Coolant Thru TiAlN + HH Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.8583 225.00MM
Shank/Pilot Dia 0.5118 13.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4803 12.20MM
Flute Length 6.4570 164.01MM
Cut Dia Min 0.4803 12.20MM