Widin SF510103 10.30mm Dia 140° Point 2 Flute 10XD Drill
Part Number: WIDSF510103
Description
WIDIN SF510103 Deep Hole Over 8Xd 10.30MM DIA 140° POINT 2 FLUTE 10XD DRILL Coolant Thru TiAlN + HH Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.5984 193.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4331 11.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4055 10.30MM
Flute Length 5.4330 138.00MM
Cut Dia Min 0.4055 10.30MM