Widin SF510101 10.10mm Dia 140° Point 2 Flute 10XD Drill
Part Number: WIDSF510101
Description
WIDIN SF510101 Deep Hole Over 8Xd 10.10MM DIA 140° POINT 2 FLUTE 10XD DRILL Coolant Thru TiAlN + HH Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.5984 193.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4331 11.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3976 10.10MM
Flute Length 5.4330 138.00MM
Dia Deep 10.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating Stainless Steel, Gray Iron, Ductile Iron, >50HRC Steel
Cut Dia Min 0.3976 10.10MM