Widin SF508165 16.50mm Dia 140° Point 2 Flute 8XD Drill
Part Number: WIDSF508165
Description
WIDIN SF508165 Carbide Drill 16.50MM DIA 140° POINT 2 FLUTE 8XD DRILL Coolant Thru TiAlN + HH Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.7795 223.00MM
Shank/Pilot Dia 0.6692 17.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6496 16.50MM
Flute Length 6.7320 170.99MM
Cut Dia Min 0.6496 16.50MM