Widin SF50815081 15.081 - 19/32 Dia 140° Point 2 Flute 8XD Drill
Part Number: WIDSF50815081
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.0315 204.00MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5938 15.08MM - 19/32
Flute Length 5.9840 151.99MM
Dia Deep 8.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating Stainless Steel, Gray Iron, Ductile Iron, >50HRC Steel
Cut Dia Min 0.5938 15.08MM - 19/32