Widin SF508145 14.50mm Dia 140° Point 2 Flute 8XD Drill
Part Number: WIDSF508145
Description
WIDIN SF508145 Carbide Drill 14.50MM DIA 140° POINT 2 FLUTE 8XD DRILL Coolant Thru TiAlN + HH Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.0315 204.00MM
Shank/Pilot Dia 0.5906 15.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5709 14.50MM
Flute Length 5.9840 151.99MM
Cut Dia Min 0.5709 14.50MM