Widin SF505185 18.50mm Dia 140° Point 2 Flute 5XD Drill
Part Number: WIDSF505185
Description
WIDIN SF505185 Carbide Drill 18.50MM DIA 140° POINT 2 FLUTE 5XD DRILL Coolant Thru TiAlN + HH Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.2992 160.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7480 19.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7283 18.50MM
Flute Length 4.1340 105.00MM
Cut Dia Min 0.7283 18.50MM