Widin SF505182 18.20mm Dia 140° Point 2 Flute 5XD Drill
Part Number: WIDSF505182
Description
WIDIN SF505182 Carbide Drill 18.20MM DIA 140° POINT 2 FLUTE 5XD DRILL Coolant Thru TiAlN + HH Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.2992 160.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7480 19.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7165 18.20MM
Flute Length 4.1340 105.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating Stainless Steel, Gray Iron, Ductile Iron, >50HRC Steel
Cut Dia Min 0.7165 18.20MM