Widin SF50509652 .380 Dia 140° Point Flute 5XD Drill
Part Number: WIDSF50509652
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.7500 120.65MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Tool Dia 0.3800 9.65MM
Flute Length 2.0000 50.80MM
Dia Deep 5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating Stainless Steel, Gray Iron, Ductile Iron, >50HRC Steel
Cut Dia Min 0.3800 9.65MM