Widin PPD04763 4.763 - 3/16 Dia 140° Point 2 Flute 4XD Drill
Part Number: WIDPPD04763
SKU: 1145188
Call (262) 251-4020 for pricing
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.5984 66.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1875 4.76MM - 3/16
Flute Length 0.7090 18.01MM
Dia Deep 4.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating <48HRC Steel, Gray Iron, Stainless Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.1875 4.76MM - 3/16