Widin PI505F161 16.10mm Dia 140° Point 2 Flute 5XD Drill
Part Number: WIDPI505F161
Description
WIDIN PI505F161 Carbide Drill 16.10MM DIA 140° POINT 2 FLUTE 5XD DRILL Coolant Thru TiAlN + HH Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.2362 133.00MM
Shank/Pilot Dia 0.6692 17.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6339 16.10MM
Flute Length 2.4800 62.99MM
Cut Dia Min 0.6339 16.10MM