Widin PI503F172 17.20mm Dia 140° Point 2 Flute 3XD Drill
Part Number: WIDPI503F172
Description
WIDIN PI503F172 Carbide Drill 17.20MM DIA 140° POINT 2 FLUTE 3XD DRILL Coolant Thru TiAlN + HH Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.8425 123.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7087 18.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6771 17.20MM
Flute Length 2.0080 51.00MM
Cut Dia Min 0.6771 17.20MM