Widin PF505151 15.10mm Dia 140° Point 2 Flute 5XD Drill
Part Number: WIDPF505151
Description
WIDIN PF505151 Carbide Drill 15.10MM DIA 140° POINT 2 FLUTE 5XD DRILL Solid TiAlN + HH Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.9843 152.00MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5945 15.10MM
Flute Length 3.5430 89.99MM
Cut Dia Min 0.5945 15.10MM