Widin PF503191 19.10mm Dia 140° Point 2 Flute 3XD Drill
Part Number: WIDPF503191
Description
WIDIN PF503191 Carbide Drill 19.10MM DIA 140° POINT 2 FLUTE 3XD DRILL Solid TiAlN + HH Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.0000 127.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7480 19.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7520 19.10MM
Flute Length 2.7560 70.00MM
Cut Dia Min 0.7519 19.10MM