Widin HPI50814288N 14.288mm Dia 140° Point 2 Flute 8XD Drill
Part Number: WIDHPI50814288N
Description
WIDIN HPI50814288N Carbide Drill 14.288MM DIA 140° POINT 2 FLUTE 8XD DRILL Coolant Thru TiAlN + HH Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.0315 204.00MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5625 14.29MM - 9/16
Flute Length 5.0870 129.21MM
Cut Dia Min 0.5625 14.29MM - 9/16