Widin HPI50812304N 12.304mm Dia 140° Point 2 Flute 8XD Drill
Part Number: WIDHPI50812304N
Description
WIDIN HPI50812304N Carbide Drill 12.304MM DIA 140° POINT 2 FLUTE 8XD DRILL Coolant Thru TiAlN + HH Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.1654 182.00MM
Shank/Pilot Dia 0.5512 14.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4844 12.30MM - 31/64
Flute Length 4.4510 113.06MM
Dia Deep 8.0x Dia
Cut Dia Min 0.4844 12.30MM - 31/64