Widin HPI505165 16.50mm Dia 140° Point 2 Flute 5XD Drill
Part Number: WIDHPI505165
Description
WIDIN HPI505165 Carbide Drill 16.50MM DIA 140° POINT 2 FLUTE 5XD DRILL Coolant Thru TiAlN + HH Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.6299 143.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7087 18.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6496 16.50MM
Flute Length 2.7950 70.99MM
Cut Dia Min 0.6496 16.50MM