Widin HPI503197 19.70mm Dia 140° Point 2 Flute 3XD Drill
Part Number: WIDHPI503197
Description
WIDIN HPI503197 Carbide Drill 19.70MM DIA 140° POINT 2 FLUTE 3XD DRILL Coolant Thru TiAlN + HH Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.1575 131.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7756 19.70MM
Flute Length 2.1650 54.99MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating Stainless Steel, Gray Iron, <60HRC Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.7756 19.70MM