Widia/Kennametal TDMX320R3SL40M TDMX Drill Body D=32mm 3XD SL
Part Number: WID6572109
Description
WIDIA 6572109 Indexable TDMX DRILL BODY D=32MM 3XD SL Steel
Shipping State
PENNSYLVANIA
Drill
Drill Type
Indexable Drill
Type Indexable Drill
Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length
8.9764 228.00MM
Shank/Pilot Dia
1.5748 40.00MM
Flutes/Inserts
2
Tool Dia
1.2598 32.00MM
Flute Length
4.0160 102.01MM
Dia Deep
3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min
1.2598 32.00MM
Cut Dia Max
1.3385 34.00MM