Widia/Kennametal TDMX310R3SL32M TDMX Drill Body D=31mm 3XD SL
Part Number: WID6572108
Description
WIDIA 6572108 Indexable TDMX DRILL BODY D=31MM 3XD SL Steel
Shipping State
PENNSYLVANIA
Drill
Drill Type
Indexable Drill
Type Indexable Drill
Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length
8.2283 209.00MM
Shank/Pilot Dia
1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts
2
Tool Dia
1.2205 31.00MM
Flute Length
3.7800 96.01MM
Dia Deep
3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min
1.2205 31.00MM
Cut Dia Max
1.2600 32.00MM