Widia/Kennametal TDMX210R12SF25M TDMX Body D=21mm 12XD SF Shank
Part Number: WID6681042
Description
WIDIA 6681042 Indexable TDMX BODY D=21MM 12XD SF SHANK Steel
Shipping State
PENNSYLVANIA
Drill
Drill Type
Indexable Drill
Type Indexable Drill
Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length
14.0945 358.00MM
Shank/Pilot Dia
0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts
2
Tool Dia
0.8268 21.00MM
Flute Length
10.3940 264.01MM
Dia Deep
12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min
0.8268 21.00MM
Cut Dia Max
0.8661 22.00MM