Tungaloy VSSD10L090S06-C Dia 9.60mm SH 0.3937 LOC 1.5748 OAL3.543Replacable Head Acc. Straight Neck/Cylicrical Shank Carbide Single End TUNG MEISTER
Part Number: TUN6859172 0.378 x 0.394 x 1.575 x 3.543
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Screw On Head Acc.
Coolant Thru Non Coolant
Length Type STANDARD
Cutter Style Screw On Tungaloy Shank
Single/Double End Single End
Inch/Metric Metric
Center Cutting Non Center Cutting
Output Type Screw On Head
Screw On Head Acc. Straight Neck/Cylicrical Shank
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.5433 90.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Tool Dia 0.3780 9.60MM
Length Of Cut 1.5748 40.00MM