Tungaloy VSSD08L070S05-C Dia 7.60mm SH 0.3150 LOC 0.7874 OAL2.755Replacable Head Acc. Straight Neck/Cylicrical Shank Carbide Single End TUNG MEISTER
Part Number: TUN6859139 0.299 x 0.315 x 0.787 x 2.756
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Screw On Head Acc.
Coolant Thru Non Coolant
Length Type STANDARD
Cutter Style Screw On Tungaloy Shank
Single/Double End Single End
Inch/Metric Metric
Center Cutting Non Center Cutting
Output Type Screw On Head
Screw On Head Acc. Straight Neck/Cylicrical Shank
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.7560 70.00MM
Tool Dia 0.2992 7.60MM
Length Of Cut 0.7874 20.00MM